Theatre Puget Sound is a trade and service organization founded in 1997 to promote the spiritual and economic necessity of theatre to the public, and to unify and strengthen the theatre community through programs, resources and services.

See Greg\'s Complete Record
Greg Delaney
See Greg\'s Complete Record

TPS Rental Reservation System
Rent Space Here   View Dates   Help
View a range of dates: 10/06/2019 - 10/12/2019
The Theatre Puget Sound rental facility functions under an honor code. All occupation of TPS space must appear on this calendar for it to be considered approved. If you occupy space that is not reserved here, there will be an immediate financial punitive penalty and rental account access restrictions. TPS does carry out random room checks SEVEN days a week.
September
Sun Mon Tues Wed Thurs Fri Sat WK
1 2 3 4 5 6 7 W
8 9 10 11 12 13 14 W
15 16 17 18 19 20 21 W
22 23 24 25 26 27 28 W
29 30 1 2 3 4 5 W

October
Sun Mon Tues Wed Thurs Fri Sat WK
28 29 1 2 3 4 5 W
6 7 8 9 10 11 12 W
13 14 15 16 17 18 19 W
20 21 22 23 24 25 26 W
27 28 29 30 31 1 2 W

November
Sun Mon Tues Wed Thurs Fri Sat WK
26 27 28 29 30 1 2 W
3 4 5 6 7 8 9 W
10 11 12 13 14 15 16 W
17 18 19 20 21 22 23 W
24 25 26 27 28 29 30 W

Sunday, October 6, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B    
Bailadores De Bronce
Bailadores Rehearsal
Rehearsal - Dance
09:00 am > 12:00 pm
           
Bandit Theater
Channel Surfers
Rehearsal - Theatre
3:00 pm > 5:00 pm
     
Syncopation Foundation
Syncopators
Rehearsal - Dance
6:30 pm > 8:30 pm
          Studio B
Studio C    
CroatiaFest
CroatiaFest
Rehearsal - Dance,Music
09:00 am > 7:00 pm
                Studio C
Studio D    
CroatiaFest
CroatiaFest
Rehearsal - Dance,Music
09:00 am > 7:00 pm
                Studio D
Studio E        
Anna Miller
Once Told Tales Rehearsal
Rehearsal - Theatre
10:00 am > 1:30 pm
 
Bandit Theater
Improv 1
Class/Workshop - Theatre
2:00 pm > 4:30 pm
     
Somniterum Productions
Triceratops Love Song
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 9:00 pm
        Studio E
Studio G    
CroatiaFest
CroatiaFest
Rehearsal - Dance,Music
09:00 am > 7:00 pm
                Studio G
Theatre4    
CroatiaFest
CroatiaFest
Rehearsal - Dance,Music
09:00 am > 7:00 pm
Simon Astor
Witch Prison
Performance - Theatre
7:00 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I          
Kamino Temple - Jet City Saber Guild
Saber Guild Rehearsal
Rehearsal - Theatre
10:30 am > 12:00 pm
                                            Studio I
Black Box
(1st floor)
   
Jean-Paul Claude
Saber Sunday
Rehearsal - Theatre
09:00 am > 12:00 pm
 
Book-It Repertory Theatre
Everything is Illuminated
Performance - Theatre
12:30 pm > 5:00 pm
                        Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                 
Book-It Repertory Theatre
Everything is Illuminated
Performance - Theatre
12:30 pm > 5:00 pm
                        Conference Room
(1st floor)
Center Theatre                  
Book-It Repertory Theatre
Everything is Illuminated
Performance - Theatre
12:30 pm > 5:00 pm
Book-It Repertory Theatre
Everything is Illuminated
Performance - Theatre
5:00 pm > 11:00 pm
Center Theatre
Monday, October 7, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B                
Book-It Repertory Theatre
Arts and Ed Touring Show
Rehearsal - Theatre
12:00 pm > 2:00 pm
   
Center School
Musical Theatre
Class/Workshop - Theatre,Music
3:00 pm > 4:30 pm
 
Caroline Sabella
Tap Rehearsal
Rehearsal - Dance
5:00 pm > 6:00 pm
Bridges Stage Company
Actor's Technique
Class/Workshop - Theatre
6:00 pm > 10:00 pm
    Studio B
Studio C                                    
David Ledingham
D.Ledingham
Rehearsal - Theatre
5:00 pm > 6:00 pm
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
6:00 pm > 7:30 pm
The Edge Improv
The Edge Improv
Rehearsal - Theatre
7:30 pm > 9:30 pm
      Studio C
Studio D            
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
11:00 am > 12:00 pm
                   
Alexandria Torres
Coco Lopez
Rehearsal - Dance
5:00 pm > 7:00 pm
SecondStory Repertory
Junie B Jones
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio D
Studio E                                          
The Studio Seattle
Studio Cinema
Class/Workshop - Film
6:30 pm > 9:30 pm
      Studio E
Studio G      
Jeffrey Luker
Piano
Rehearsal - Music
09:30 am > 10:30 am
 
Craig Doescher
Actor Meetup
Class/Workshop - Theatre
11:00 am > 3:00 pm
             
Infinite Monkeys Entertainment LLC
Geof Miller
Class/Workshop - Theatre
6:30 pm > 9:30 pm
      Studio G
Theatre4
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
08:00 am > 5:00 pm
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
5:00 pm > 6:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
6:00 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I                                          
Willys Dead Productions
Willy's Dead: Julius Caesar
Rehearsal - Theatre
6:30 pm > 10:00 pm
    Studio I
Black Box
(1st floor)
                                           
Turbo Turkey Sketch Comedy
The Safeguard Society
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 9:00 pm
Danza Monarcas
Danza Monarcas
Rehearsal - Dance
9:00 pm > 11:00 pm
Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                                       
Somniterum Productions
Triceratops Love Song
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 9:00 pm
        Conference Room
(1st floor)
Center Theatre
Seattle Shakespeare Company
Tempest TECH
Rehearsal - Theatre
08:00 am > 11:00 pm
Center Theatre
Tuesday, October 8, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B                                
Natasha Ransom
Solo Show
Rehearsal - Theatre,Dance
4:00 pm > 5:00 pm
   
Seattle Twerkshop & Afrobeats
College Masterclass Tour
Rehearsal - Dance
6:00 pm > 7:00 pm
SecondStory Repertory
Frost/Nixon
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio B
Studio C                                            
Culture Shakti
ATS Bellydance Beginner
Class/Workshop - Dance
7:00 pm > 8:00 pm
Culture Shakti
ATS Bellydance
Rehearsal - Dance
8:00 pm > 10:00 pm
    Studio C
Studio D            
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
11:00 am > 12:30 pm
                   
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
5:30 pm > 7:00 pm
SecondStory Repertory
Junie B Jones
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio D
Studio E                                          
The Studio Seattle
Studio Foundations
Class/Workshop - Theatre
6:30 pm > 9:30 pm
      Studio E
Studio G                    
Center School
Musical Theatre
Class/Workshop - Theatre,Music
1:00 pm > 4:30 pm
     
Premier Vocal Entertainment
The Jewel Tones
Rehearsal - Music
6:00 pm > 8:00 pm
Sister Kate Dance Company
SKDC Boot Camp
Class/Workshop - Dance
8:00 pm > 9:00 pm
        Studio G
Theatre4
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
08:00 am > 12:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
12:00 pm > 4:00 pm
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
4:00 pm > 5:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
5:00 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I            
Morrigan Rawson
Photography
Meeting - Photo
11:00 am > 1:00 pm
                   
Somniterum Productions
Triceratops Love Song
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 9:00 pm
        Studio I
Black Box
(1st floor)
                                           
Noveltease Theatre
Northanger Abbey
Rehearsal - Theatre,Dance
7:00 pm > 9:00 pm
        Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                                           
Bandit Theater
Improv Level 2
Class/Workshop - Theatre
7:00 pm > 9:30 pm
      Conference Room
(1st floor)
Center Theatre
Seattle Shakespeare Company
Tempest TECH
Rehearsal - Theatre
08:00 am > 11:00 pm
Center Theatre
Wednesday, October 9, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B            
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
11:00 am > 12:00 pm
             
Theatre Puget Sound
White Allies Affinity Group
Meeting - Other
3:30 pm > 5:00 pm
       
SecondStory Repertory
Frost/Nixon
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio B
Studio C    
Patteera Vejmongkolkorn
Papitcha Piano Rehearsal
Rehearsal - Music
09:00 am > 10:00 am
                       
Natasha Ransom
Solo Show
Rehearsal - Theatre,Dance
4:00 pm > 6:00 pm
 
Kristina Gallant
Irish dance
Rehearsal - Dance
6:30 pm > 8:00 pm
Amy Gang
Chalk
Rehearsal - Theatre
8:00 pm > 10:00 pm
    Studio C
Studio D    
Dacha Theatre
AAS 2018/19
Meeting - Theatre
09:00 am > 11:00 am
                         
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
5:30 pm > 7:00 pm
Bandit Theater
Improv 4
Class/Workshop - Theatre
7:00 pm > 9:30 pm
      Studio D
Studio E    
Dacha Theatre
AAS 2018/19
Meeting - Theatre
09:00 am > 11:00 am
                           
Somniterum Productions
Triceratops Love Song
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 9:00 pm
        Studio E
Studio G              
Jeffrey Luker
Piano
Rehearsal - Music
11:30 am > 12:30 pm
                   
Carroll-Henderson School of Irish Dancing
Irish dance
Rehearsal - Dance
5:30 pm > 6:30 pm
 
Kwan Lee
Systema: Sept-Dec
Rehearsal - Dance
7:00 pm > 8:30 pm
          Studio G
Theatre4
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
08:00 am > 12:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
12:00 pm > 4:00 pm
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
4:00 pm > 5:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
5:00 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I                                        
Pork Filled Players
The Brothers Paranormal
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 10:00 pm
    Studio I
Black Box
(1st floor)
                   
Academy of Interactive Entertainment
Lunchbox
Meeting - Other
1:00 pm > 2:00 pm
                   
Noveltease Theatre
Northanger Abbey
Rehearsal - Theatre,Dance
7:00 pm > 9:00 pm
        Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                               
Theatre Puget Sound
TPS
Meeting - Theatre
4:00 pm > 5:30 pm
   
Willys Dead Productions
Willy's Dead: Julius Caesar
Rehearsal - Theatre
6:30 pm > 10:00 pm
    Conference Room
(1st floor)
Center Theatre
Seattle Shakespeare Company
Tempest TECH
Rehearsal - Theatre
08:00 am > 11:00 pm
Center Theatre
Thursday, October 10, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B                                
Scott Cayton
Betty Wetter
Rehearsal - Dance,Music,Other
4:00 pm > 5:00 pm
   
Lindsey Nakatani
Personal Practice
Rehearsal - Music
6:00 pm > 7:00 pm
SecondStory Repertory
Frost/Nixon
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio B
Studio C                                      
Pork Filled Players
The Brothers Paranormal
Rehearsal - Theatre
5:30 pm > 10:00 pm
    Studio C
Studio D                                    
Caroline Sabella
Tap Rehearsal
Rehearsal - Dance
5:00 pm > 6:00 pm
Emerald City Cloggers
Figgy Pudding (Loud)
Rehearsal - Dance
6:00 pm > 8:00 pm
Sister Kate Dance Company
Sister Kate Dance Company Rehearsal
Rehearsal - Dance
8:00 pm > 9:00 pm
        Studio D
Studio E                                
TEDxSeattle
TEDxSeattle Speaker Rehearsal
Rehearsal - Other
4:00 pm > 5:00 pm
   
Somniterum Productions
Triceratops Love Song
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 9:00 pm
        Studio E
Studio G                            
Center School
Musical Theatre
Class/Workshop - Theatre,Music
3:00 pm > 4:30 pm
         
Kwan Lee
Systema: Sept-Dec
Rehearsal - Dance
7:00 pm > 8:30 pm
Bandit Theater
Channel Surfers
Rehearsal - Theatre
8:30 pm > 10:00 pm
    Studio G
Theatre4
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
08:00 am > 12:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
12:00 pm > 4:00 pm
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
4:00 pm > 5:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
5:00 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I                                            
Amy Gang
Chalk
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio I
Black Box
(1st floor)
                                           
Turbo Turkey Sketch Comedy
The Safeguard Society
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 9:00 pm
        Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                                         
Willys Dead Productions
Willy's Dead: Julius Caesar
Rehearsal - Theatre
6:30 pm > 10:00 pm
    Conference Room
(1st floor)
Center Theatre
Seattle Shakespeare Company
Tempest TECH
Rehearsal - Theatre
08:00 am > 11:00 pm
Center Theatre
Friday, October 11, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B                
Mary Diederichs
Mary
Rehearsal - Dance
12:00 pm > 1:00 pm
                   
Lindsey Nakatani
Personal Practice
Rehearsal - Music
6:00 pm > 7:00 pm
Kevin Vitz-Wong
VGOC Choir
Rehearsal - Music
7:00 pm > 9:00 pm
        Studio B
Studio C    
Patteera Vejmongkolkorn
Papitcha Piano Rehearsal
Rehearsal - Music
09:00 am > 10:00 am
Kairos Theatre
single sword rehearsal
Rehearsal - Theatre,Other
10:00 am > 11:30 am
         
Natasha Ransom
Solo Show
Rehearsal - Theatre,Dance
2:00 pm > 4:00 pm
     
Pork Filled Players
The Brothers Paranormal
Rehearsal - Theatre
5:30 pm > 10:00 pm
    Studio C
Studio D            
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
11:00 am > 12:30 pm
                       
Willys Dead Productions
Willy's Dead: Julius Caesar
Rehearsal - Theatre
6:30 pm > 10:00 pm
    Studio D
Studio E        
Seattle Shakespeare Company
Auditions
Audition - Theatre
10:00 am > 5:00 pm
   
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
6:00 pm > 7:30 pm
Patteera Vejmongkolkorn
Papitcha Piano Rehearsal
Rehearsal - Music
7:30 pm > 8:30 pm
          Studio E
Studio G        
Jeffrey Luker
Piano
Rehearsal - Music
10:00 am > 11:00 am
   
Jeffrey Luker
Piano
Rehearsal - Music
12:00 pm > 1:00 pm
                       
Bailadores De Bronce
Bailadores Rehearsal
Rehearsal - Dance
7:00 pm > 10:00 pm
    Studio G
Theatre4
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
08:00 am > 4:00 pm
Albatross Theatre Lab
Tech
Performance - Theatre
4:00 pm > 6:30 pm
Albatross Theatre Lab
Fall Show
Performance - Theatre
6:30 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I                                    
Dacha Theatre
Ghost Party Remastered
Rehearsal - Theatre
5:00 pm > 10:00 pm
    Studio I
Black Box
(1st floor)
                                           
The Satanic Temple
Devil's Mass rehearsals
Rehearsal - Theatre
7:00 pm > 8:00 pm
            Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                                                            Conference Room
(1st floor)
Center Theatre
Seattle Shakespeare Company
Tempest TECH
Rehearsal - Theatre
08:00 am > 11:00 pm
Center Theatre
Saturday, October 12, 2019
 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30 11:00 11:30 12:00 12:30 1:00 1:30 2:00 2:30 3:00 3:30 4:00 4:30 5:00 5:30 6:00 6:30 7:00 7:30 8:00 8:30 9:00 9:30 10:00 10:30  
Studio B  
Rahaa dance group
Dance practice
Rehearsal - Dance
08:30 am > 09:30 am
 
Amanda Findley
Greased Lightening
Rehearsal - Dance
10:00 am > 12:00 pm
   
B. KK
piano rehearsal
Rehearsal - Music
1:00 pm > 2:00 pm
       
Dacha Theatre
Pride & PrejuDICE
Rehearsal - Theatre
4:00 pm > 8:00 pm
            Studio B
Studio C
Fantastic Z Productions
AAS 2019
Meeting - Theatre
08:00 am > 10:00 am
Noveltease Theatre
Northanger Abbey
Rehearsal - Theatre,Dance
10:00 am > 12:00 pm
   
Juan Pablo Chiquiza
Sheena photoshoot
Meeting - Photo
1:00 pm > 3:00 pm
Tonic Tribe DO NOT RENT
Tonic Tribe
Rehearsal - Dance
3:00 pm > 6:00 pm
Mitchelle Le Sage**
Scentist
Rehearsal - Dance
6:00 pm > 7:00 pm
                Studio C
Studio D  
Seattle Childrens Theatre
662 Acting 2
Class/Workshop - Theatre
08:30 am > 11:00 am
Seattle Childrens Theatre
F665 Improv gr 6-10
Class/Workshop - Theatre
11:00 am > 1:00 pm
Crackfics Live
Crackfics Live
Audition - Theatre,Other
1:00 pm > 4:00 pm
                            Studio D
Studio E        
Patteera Vejmongkolkorn
Papitcha Piano Rehearsal
Rehearsal - Music
10:00 am > 11:00 am
             
The Studio Seattle
Studio Foundations
Class/Workshop - Theatre
2:30 pm > 5:30 pm
                      Studio E
Studio G        
Sarah Polle
SHOUT/CHERRY BOMB
Rehearsal - Dance
10:00 am > 10:30 am
 
BBC Studio
Belltown Ballet Classes
Class/Workshop - Dance
11:00 am > 12:30 pm
                     
Theatre Puget Sound
Gregory Awards
Rehearsal - Theatre
6:00 pm > 10:00 pm
    Studio G
Theatre4
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
08:00 am > 5:30 pm
Albatross Theatre Lab
Fall Show
Performance - Theatre
5:30 pm > 9:30 pm
Albatross Theatre Lab
BLOCK
Performance - Theatre
9:30 pm > 11:00 pm
Theatre4
Studio I                                                             Studio I
Black Box
(1st floor)
       
The Satanic Temple
Devil's Mass rehearsals
Rehearsal - Theatre
10:00 am > 11:00 am
                                                Black Box
(1st floor)
Conference Room
(1st floor)
                                                            Conference Room
(1st floor)
Center Theatre
Seattle Shakespeare Company
Tempest TECH
Rehearsal - Theatre
08:00 am > 11:00 pm
Center Theatre