The Full List of Nominees for the 9th Annual Gregory Awards!

People's Choice Awards, Melissa Hines Backstage Award, and Gregory A. Falls Sustained Achievement Award will be announced at a later date, so stay tuned!

2017 GREGORY AWARDS NOMINEE LIST

Congratulations to our nominees, and a huge thank you to all of our dedicated nominators!

THEATRE OF THE YEAR
ACT Theatre
ArtsWest
Seattle Repertory Theatre
Seattle Shakespeare Company
Sound Theatre Company

PRODUCTION (PLAY)
BRING DOWN THE HOUSE Seattle Shakespeare Company
HOODOO LOVE Sound Theatre Company
LYDIA Strawberry Theatre Workshop
TRIBES ACT Theatre
WELCOME TO BRAGGSVILLE Book-It Repertory Theatre

PRODUCTION (MUSICAL)
DISNEY’S THE LITTLE MERMAID
5th Avenue Theatre
DREAMGIRLS Village Theatre
MURDER FOR TWO 5th Avenue & ACT Theatre
PETER AND THE STARCATCHER ArtsWest

NEW PLAY
KRAMPUS CHRISTMAS Kelleen Conway Blanchard (Seattle Immersive Theatre)
THE LOST GIRLS Courtney Meaker (Annex Theatre)
NADESHIKO Keiko Green (Sound Theatre Company)
SCARY MARY AND THE NIGHTMARES NINE Amy Escobar (Annex Theatre)
YANKEE PICKNEY Jéhan Òsanyìn (Theater Schmeater)

ACTOR (PLAY)
TIM GOURAN Every Five Minutes (Washington Ensemble Theatre)
JUSTIN HUERTAS Welcome to Braggsville (Book-It Repertory Theatre)
TIMOTHY MCCUEN PIGGEE The Legend of Georgia McBride (ACT Theatre)
ANDREW PRYOR-RAMÍREZ Lydia (Strawberry Theatre Workshop)
G. VALMONT THOMAS The Royale (ACT Theatre)

ACTOR (MUSICAL)
CHRIS DISTEFANO Murder For Two (5th Avenue/ACT Theatre)
RICH GRAY Murder For Two (5th Avenue/ACT Theatre)
MATTHEW KACERGIS Disney’s The Little Mermaid (5th Avenue Theatre)
SAXTON JAY WALKER Peter and the Starcatcher (ArtsWest)

ACTRESS (PLAY)
ANGELA DIMARCO The Pride (Theatre22)
MARI NELSON Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company)
SOFÍA RAQUEL SÁNCHEZ Lydia (Strawberry Theatre Workshop)
ALEXANDRA TAVARES Medea (Seattle Shakespeare Company)
DEDRA WOODS Wedding Band… (Intiman Theatre)

ACTRESS (MUSICAL)
ANGELA BIRCHETT Dreamgirls (Village Theatre)
DIANA HUEY Disney’s The Little Mermaid (5th Avenue Theatre)
CORINNA LAPID MUNTER Sweeney Todd (ArtsWest)
BILLIE WILDRICK The Pajama Game (5th Avenue Theatre)

SUPPORTING ACTOR (PLAY)
MIKE DOOLY On Clover Road (Seattle Public Theater)
DOUG FAHL The Pride (Theatre22)
MIC MONTGOMERY Hooded or Being Black For Dummies (Theatre Battery)
RICHARD NGUYEN SLONIKER Dry Powder (Seattle Repertory Theatre)
ADAM STANDLEY Tribes (ACT Theatre)

SUPPORTING ACTOR (MUSICAL)
NATHAN BROCKETT Peter and the Starcatcher (ArtsWest)
JIMMIE HERROD Sweeney Todd (ArtsWest)
DON DARRYL RIVERA Man of La Mancha (5th Avenue Theatre)
NATHANIEL TENENBAUM Dreamgirls (Village Theatre)

SUPPORTING ACTRESS (PLAY)
EVA ABRAM Hoodoo Love (Sound Theatre Company)
SYDNEY ANDREWS The Cherry Orchard (The Seagull Project)
LINDSAY W. EVANS Tribes (ACT Theatre)
TRACY MICHELLE HUGHES Wedding Band… (Intiman Theatre)
NIKE IMORU Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company)

SUPPORTING ACTRESS (MUSICAL)
JORDAN KAI BURNETT Romy & Michele’s High School Reunion (5th Avenue)
SOPHIA FRANZELLA A Proper Place (Village Theatre)
ALEXANDRIA HENDERSON Dreamgirls (Village Theatre)
SHAUNYCE OMAR The Pajama Game (5th Avenue Theatre)

ENSEMBLE
BARBECUE Intiman Theatre
BRING DOWN THE HOUSE Seattle Shakespeare Company
CHITRANGADA – THE WARRIOR PRINCESS Pratidhwani
LYDIA Strawberry Theatre Workshop
SCARY MARY AND THE NIGHTMARES NINE Annex Theatre

CHOREOGRAPHY
BRING DOWN THE HOUSE Seattle Shakespeare Company
CHITRANGADA – THE WARRIOR PRINCESS Pratidhwani
THE ROYALE ACT Theatre

DIRECTOR
VALERIE CURTIS-NEWTON Wedding Band… (Intiman Theatre)
SHEILA DANIELS Lydia (Strawberry Theatre Workshop)
ROSA JOSHI Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company)
AMEENAH KAPLAN The Royale (ACT Theatre)
KELLY KITCHENS Medea (Seattle Shakespeare Company)

LIGHTING
ROBERT J. AGUILAR Dry Powder (Seattle Repertory Theatre)
KENT CUBBAGE Medea (Seattle Shakespeare Company)
RICK PAULSEN Murder For Two (5th Avenue/ACT Theatre)
TOM STURGE Dreamgirls (Village Theatre)
JESSICA TRUNDY Bright Half Life (New Century Theatre Company)

SCENIC
BRANDON ESTRELLA/PAUL THOMAS Krampus Christmas (Seattle Immersive)
SHAWN KETCHUM JOHNSON Ghosts (ArtsWest)
CHRISTOPHER MUMAW On Clover Road (Seattle Public Theater)
MARGARET TOOMEY Hoodoo Love (Sound Theatre Company)
JENNIFER ZEYL Wedding Band… (Intiman Theatre)

COSTUME
MOUMITA BHATTACHARYA Chitrangada – The Warrior Princess (Pratidhwani)
CATHERINE HUNT Dangerous Liaisons (ACT Theatre)
KAREN ANN LEDGER Dreamgirls (Village Theatre)
MARK MITCHELL Wedding Band… (Intiman Theatre)
PETE RUSH The Legend of Georgia McBride (ACT Theatre)

SOUND/MUSIC
BILL BLAUVELT/ROBERTSON WITMER Bring Down The House (Seattle Shakespeare Company)
KEVIN HEARD
The Legend of Georgia McBride (ACT Theatre)
BRENDAN PATRICK HOGAN Tribes (ACT Theatre)
EVAN MOSHER Bright Half Life (New Century Theatre Company)
MATT STARRITT Wedding Band… (Intiman Theatre)

Stay tuned for Information About the People’s Choice Awards, the Melissa Hines Backstage Award, and the Gregory A. Falls Sustained Achievement Award!

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *